• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

Yaş Düzeltme Davası

Yaş Düzeltme Davası

Yaş düzeltme davası, nufüsta görünen yaşın gerçekten farklı olduğu hallerde açılabilmektedir. Bu bağlamda nufüsta görünen yaşı kişinin gerçek yaşından büyük veya küçük ise yaş düzeltme davası açılarak nufüsta gerçek yaşın gözükmesi sağlanmaktadır. Bu bağlamda yaş düzeltme davası yaş küçültme davası veya yaş büyültme davası olarak iki şekilde açılabilir. Genel olarak yaş düzeltme davası evlilik, ehliyet, askerlik gibi haller için açılmaktadır. Ancak yaş düzeltme davası kamu düzenine ilişkin bir davadır. Lakin bu sebeple yaş düzeltme davası keyfi olarak açılamaz. Açıldığı takdirde reddedilme olasılığı çok yüksektir.


Yaş Düzeltme Davası Genel Koşullar:

-Doğumun hastane veya doğum evinde gerçekleşmemiş olması; lakin doğumun hastane veya doğum evinde gerçekleşmesi halinde tutulmuş olunan hastane kayıtları resmi evrak sayılmaktadır. Ve neticesinde Mahkeme tarafından kesin olarak görülmektedir.

-Görünüş itibari ile beyan edilen yaşa uygun olunması; kişi görünüş olarak değiştirmek istenilen yaşa uygun olmalıdır.

-Kaydedilmesi istenen aynı yaşta, aynı anne babadan olma bir kardeşin bulunmaması gerekmektedir; Lakin kaydedilmesi istenen yaşta aynı anne babadan olan bir kardeşin varlığı resmi evrakta karışıklık oluşmasına sebep olacaktır. Ve neticesinde kamu güveninin sarsılmasına neden olacağı gerekçesiyle aynı yaşta, aynı anne babadan bir kardeş olmaması gerekmektedir.


Yaş düzeltme davası, yaşını düzeltmeyi isteyen kişi veya istisnai hallerde Cumhuriyet Savcısı tarafından açılabilecektir. Yaş düzeltme davasında Mahkeme tarafından gerekli görülen hallerde Adli Tıp Kurumundan kemik yaşının tespiti istenebilir. Ancak kemik yaşının tespiti yirmi beş yaşına kadar yapılabildiği için her zaman geçerli olmamaktadır. Sonuç olarak yaş düzeltme davası somut olaya göre olay bazında değerlendirilip bir sonuca varılmaktadır.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.