• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

Vasiyetname Çeşitleri

Vasiyetname Çeşitleri

4721 sayılı Kanun doğrultusunda vasiyetname üç şekilde yapılabilir. Bu bağlamda;

1)Resmi Vasiyetname


4721 sayılı Kanun ile Resmi vasiyetname; iki tanığın katılımıyla resmi memur önünde yapılan vasiyetname türüdür. Bu bağlamda resmi vasiyetname noter, Sulh Hakimi veya yetkili memur önünde yapılarak vasiyetnameye resmiyet kazandırılır. Resmi vasiyetnamede miras bırakan; vasiyetini resmi memura bildirir ve bunun üstüne resmi memur vasiyetnameyi hazırlayarak miras bırakana verir. Miras bırakan ve resmi memurun imzalamasıyla ve tarih atılmasıyla vasiyetname resmi olarak yapılmış olur. Lakin bununla birlikte resmi vasiyetnameyi tanıkların da miras bırakanın fiil ehliyeti olduğuna tanıklık ettiklerine yönelik ve vasiyetnameyi anladığına yönelik tanıklık ettiğine ilişkin imza atması gerekmektedir.


2)El Yazılı Vasiyetname


4721 sayılı Kanun ile El Yazılı vasiyetname; miras bırakanın vasiyetnameyi baştan sona kendi el yazısı ile yazdığı ve imzaladığı vasiyetname türüdür. El yazılı vasiyetnamede resmi memur önünde yapılma şartı yoktur. Lakin miras bırakanın isteği üzerine yetkili memura bırakılabilir. El yazılı vasiyetnamenin, özel bir şekil şartı bulunmamakla birlikte vasiyetnamenin düzenlendiği tarihin anlaşılır olması yeterlidir.


3)Sözlü Vasiyetname


4721 sayılı Kanun ile Sözlü Vasiyetname; istisna olarak sayılan hallerde yapılmaktadır. Bu bağlamda miras bırakan; ölmek üzereyse veya savaş gibi durumlar karşısında vasiyetname çeşitlerinden diğerlerini yapamıyorsa, sözlü vasiyetname yoluna başvurabilir. Bu halde miras bırakan vasiyetini sözlü olarak yanında bulunan iki tanığa, yazma görevi yükler. Daha sonra tanıklar bu belgeyi resmileştirerek vasiyetname haline gelmesini sağlarlar. Ancak bahsedilen olağanüstü durumlar ortadan kalkmış ve miras bırakan hala hayatta ise yaptığı sözlü vasiyetname hükümden düşer. Kaldı ki günümüzde sözlü vasiyetname pek mümkün değildir zira başvurmayı gerektirecek koşulların kalmadığı aşikardır.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.