+95321366754

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/sunerinhukuk
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
 • https://www.twitter.com/@Sunerinhukuk
 • https://www.instagram.com/sunerinhukuk
  • Sünerin Hukuk & Danışmanlık Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42
  • Av. Vedat Can SÜNERİN

Düğün Takılarının (Ziynet Eşyalarının) İadesi Davası

Düğün Takılarının (Ziynet Eşyalarının) İadesi Davası

Düğün Takıları (Ziynet Eşyaları) İadesi Davası; boşanma davası sırasında açılabileceği gibi boşanma davasından ayrı olarak da açılabilir. Düğün takılarının iadesi davasında, ziynet eşyasının aynen iadesi talep edilir. Ancak aynen iadesinin mümkün olmadığı hallerde ziynet eşyasının bedelinin ödenmesi talep edilmektedir. Bununla birlikte düğün takılarının iadesini isteyen taraf dava dilekçesinde hangi takıların iadesini istediğini ve adetlerini açıkça belirtmelidir.

Düğün Takılarının (Ziynet Eşyalarının) İadesi Davasında Zamanaşımı

Düğün takılarını (Ziynet Eşyalarını) iadesi davasında; düğün takılarının aynen iadesi talep edilmektedir. Bu bağlamda istihkak davası niteliğindedir. Ve neticesinde istihkak davası hükümlerine göre zamanaşımına tabii olmaksızın her zaman açılabilir. Ancak ziynet eşyasının aynen iadesi mümkün değilse yani ziynet eşyasının bedeli talepli dava açılacaksa on yıllık zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Bu bağlamda düğün takılarının iadesi davasının hangi taleple açılacağına göre zamanaşımı süresine tabii olunacaktır.

Düğün Takılarının (Ziynet Eşyalarının) İadesi Davası

Düğün Takılarının (Ziynet Eşyalarının) İadesi Davasında İspat

4721 sayılı Kanun gereği lehine hak iddia eden kişi iddiasını ispatla yükümlüdür. Bu bağlamda düğün takılarının iadesini isteyen taraf haklı olduğu iddiasını ispatlamalıdır. Ve bu neticesinde takıların karşı tarafta bulunduğunu ispatla yükümlüdür. Düğün takılarının iadesi davasında ispat için tanık, düğün videosu, bilirkişi incelemesi gibi delillere dayanılabilir. Ancak önemle belirmek gerekir ki; mahkeme önünde tanık deliline itibar edilmesi için tanık olarak gösterilen kişinin takıların iddia olunan gibi karşı tarafta olduğuna bizzat şahitlik etmiş olması aranmaktadır. Bunun dışında salt duyduğunu beyan etmesinin mahkeme önünde bir değeri bulunmamaktadır. Görüldüğü üzere düğün takılarının iadesi davasında ispat oldukça önemlidir. Hangi hukuki delillerden yararlanılarak iddianın ispatlanacağı iyi belirlenmeli ve doğrultuda dava açılmalıdır.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.