• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

Telif Hakkı

Telif Hakkı

Fikir ve sanat eserleri kişilerin bilgi, birikim ve hayal güçlerinin sonucunda ortaya çıkarılan özgü ürünler olarak tanımlanabilir. Kişiler emeklerinin karşılığı olarak ortaya çıkarmış oldukları eserleri koruma altına alma hakkına sahiptirler. Emeklerinin karşılığı olan eserler üzerinden para kazanmak istiyor olabilirler ya da izinsiz olarak eserlerinin kullanılıp paylaşılmasından rahatsızlık duyabilirler. Bu ve benzer nedenlerle kişilerinin emeklerini karşılığı olan fikir ve sanat eserlerinin telif haklarını alarak, aleni hukuki bir koruma sağlama hakları bulunmaktadır.


Telif hakkı; bilimsel bir çalışma üzerinde, özgün olarak yaratılan bir eser kapsamında kişinin fikri emeğinin ve somutlaştırdığı ürün üzerinde kurmuş olduğu hakların bütününü kapsamaktadır.  Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında korunmaya alınan fikir ve sanat eserleri,  ayrıca tescil edilmesine gerek olmaksızın eserin ortaya çıkmasında itibaren  koruma altındadır.   Ancak üretilen eserlerin tescil altına alınması zorunlu olmasa da eser sahibinin belirli kılınması ile ileride yaşanması muhtemel telif anlaşmazlıklarının önlenmesi amacıyla eserlerin tescil edilmesinde yarar bulunmaktadır.

Fikir ve sanat eserlerinin tescil işlemleri Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne yapılacak olan başvuru ile başlamaktadır. Bir başka yöntem olarak tescil işlemi yaptırmak istemeyen kimseler, eserleri üzerindeki telif hakları koruyabilmek adına eser üzerindeki tüm haklarının kendilerine ait olduğunu belirten beyanları ile notere başvurarak telif haklarını koruma altına alabilmektedirler.


Fikir ve sanat eserleri üzerindeki telif hakkının korunma süresi, eser yaratıcısının yaşamı boyunca 70 olarak belirlenmiştir. Eğer eserin alenileşmesi  eser sahibinin ölümünden sonra gerçekleşmişse telif hakkının korunma süresi yine 70 yıl olarak belirlenmiştir. Telif hakkının korunma süresi, bu hakkın aleni olarak tescillenmesi ile başlamaktadır.

Telif hakkı bulunan fikir ve sanat eserlerinin, sahibinin izni veya onayı olmadan çoğaltılması veya kullanılması hallerinde izinsiz müdahelenin yapıldığı yerdeki savcılığa başvuru yapılması gerekmektedir.


Telif hakkı bulunduğu halde manevi veya mali haklarının ihlali varsa ; eser sahibi haklarını ihlal eden kimselerden normalde sözleşme yapılmış olsaydı ne kadar bedel isteyecekse o miktarın üç katı kadar bedel talep edebilmektedir. Ayrıca tazminat davası açma hakkı da bulunmaktadır.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.