+95321366754

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/sunerinhukuk
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
 • https://www.twitter.com/@Sunerinhukuk
 • https://www.instagram.com/sunerinhukuk
  • Sünerin Hukuk & Danışmanlık Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42
  • Av. Vedat Can SÜNERİN

Türk Vatandaşlığından Çıkma

Türk Vatandaşlığından Çıkma

5901 sayılı Kanuna göre Türk vatandaşı olan ve devamında Türk vatandaşlığından çıkmak isteyen kişi gerekli şartları sağladığı takdirde Türk vatandaşlığından çıkabilir. Bu bağlamda Türk vatandaşlığından çıkmak isteyen kişi dört şartı sağlamalıdır. İlgili Kanuna göre aranılan dört şart;

-Türk vatandaşlığından çıkmak isteyen kişinin ergin ve ayırt etme gücüne sahip olması gerekmektedir. Bu bağlamda Türk vatandaşlığından çıkma isteğini ergin ve ayırt etme gücüne sahip iken bu kararı vermeli ve başvuru yaparken de ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmalıdır.

-Türk vatandaşlığından çıkmak isteyen kişi, başka bir devlet vatandaşlığını kazanmış veya kazanacağı kesin gözüyle bakılan kişiler Türk vatandaşlığından çıkabilirler. Lakin bu koşul kişinin vatansız kalmasının bu bağlamda belirsizliğin önüne geçmek için aranmaktadır.

Türk Vatandaşlığından Çıkma

-Türk vatandaşlığından çıkmak isteyen kişi, Türk Hukuk sistemine göre suç oluşturan herhangi bir fiil sebebiyle aranan kişilerden olmamalı ve bununla birlikte Türk vatandaşlığından çıkmak isteyen kişi askerlik görevi sebebiyle aranan kişilerden olmamalıdır.

-Türk vatandaşlığından çıkmak isteyen kişi hakkında herhangi bir mali veya cezai tahdit olmaması gerekmektedir.

Yukarıda anılan koşulları sağlayan bir Türk vatandaşı yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığından çıkabilir. Bu bağlamda yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığından çıkma üç şekilde yapılabilir. Bunlar; Türk vatandaşlığından izin alma suretiyle çıkılması, Türk vatandaşlığını kaybettirme, Türk vatandaşlığını kazanma kararının iptali şeklinde olabilir. Sonuç olarak anılan koşullarda Türk vatandaşlığından çıkılması mümkündür.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.