+95321366754

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/sunerinhukuk
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
 • https://www.twitter.com/@Sunerinhukuk
 • https://www.instagram.com/sunerinhukuk
  • Sünerin Hukuk & Danışmanlık Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42
  • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adam Çalıştıranın Sorumluluğu

Adam Çalıştıranın Sorumluluğu

6098 sayılı Kanun doğrultusunda adam çalıştıranın sorumluluğu; yanında işinin yapılması adına çalışan bulunduran kişi, işin yapılması sırasında çalışanının üçüncü kişilere karşı verdiği zararlardan sorumlu tutulmaktadır. Bu bağlamda adam çalıştıran kişinin sorumluluğu kusursuz sorumluluk olarak düzenlenmiştir. Ve neticesinde adam çalıştıran kişi oluşan zararda kusuru bulunmasa dahi sorumluluktan kurtulamaz.

6098 sayılı Kanun doğrultusunda adam çalıştıranın kusursuz sorumluluğu;

-Adam çalıştıran kişi ile üçüncü kişi arasında istihdam ilişkisi olmalıdır,
-Çalışan kişi, üçüncü kişiyi bir zarara uğratmış olmalıdır,
-Çalışan kişinin üçüncü kişiyi uğrattığı zarar, çalışanın hukuka aykırı fiilinden doğmuş olmalıdır,
-Çalışan kişinin üçüncü kişiye karşı verdiği zarar, adam çalıştıran kişinin işinin görüldüğü sırada olmuş olmalıdır. Anılan bu şartların varlığı halinde adam çalıştıran kişi, çalışanın üçüncü kişilere karşı verdiği zarardan sorumlu olacaktır.

Adam Çalıştıranın Sorumluluğu

6098 sayılı Kanun ile adam çalıştıran kişinin rücu hakkı:

Adam çalıştıran kişinin sorumluluğu, Çalışanın işin görülmesi sırasında üçüncü kişilere karşı vermiş olduğu zarardan kusursuz sorumluluk hali olarak düzenlenmiş olsa da, adam çalıştıran kişinin rücu hakkı bulunmaktadır. Bu bağlamda adam çalıştıran kişi, çalışanını seçerken gerekli özeni gösterdiğini aynı şekilde zararın doğmasına engel olmak için gerekli özeni ve denetimi gösterdiğini ispat ederse, çalışan kişiye karşı ödediği tazminatı rücu yapabilecektir. Ancak adam çalıştıran kişinin, ödediği tazminat miktarını rücu hakkı sadece ancak çalışan kişinin bizzat sorumlu tutulabildiği miktar ile sınırlıdır. Eğer ortaya çıkmış olan zarar daha fazla ise, çalışan kişinin bizzat sorumlu tutulamadığı zarar miktarı rücu yapılamaz.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.