+95321366754

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/sunerinhukuk
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
 • https://www.twitter.com/@Sunerinhukuk
 • https://www.instagram.com/sunerinhukuk
  • Sünerin Hukuk & Danışmanlık Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42
  • Av. Vedat Can SÜNERİN

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası (TCK 134)

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası (TCK 134)

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, TCK’nın 134. Maddesinde Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar bölümünde düzenlenmiştir.

Özel hayat, kişilerin özel alanlarını ve özel yaşantılarını koruyan sınırlar içindeki korunan hayatıdır. Kişinin yatak odası, tatil yaptığı otel odası, ailesiyle paylaştığı özel anlar kişinin hukuken korunmaya muhtaç olan alanlarıdır. Kişilerin bu saydığımız özel alanlarına dışarıdan 3. Bir kişinin müdahalesi kanun koyucu tarafından mutlak surette korunmuş ve bu alanı ihlal eden bireyler cezalandırılmıştır.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası (TCK 134)

Özel hayatın gizliliği adından da anlaşılacağı üzere, bireyin herkesten gizlediği, herkesin bilmesini istemediği, gizlediği bir hayattır.  Dolayısıyla bireyin sokakta gerçekleştirdiği bir davranış, herkesin görebileceği, girebileceği alanlardaki yaşamı özel hayat olarak kabul edemez. Özellikle kamuya mal olmuş ünlülerin, plajda, avmde, parkta, yürüyüşte geçirdikleri zamanları özel hayat olarak kabul edilmemektedir.  

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu TCK’nın 134. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre kişilerin özel hayatını ihlal eden kimse cezalandırılır denmek suretiyle, özel hayat kanun koyucu tarafından koruma altına alınmıştır. Maddenin devamında, ses ve görüntü kaydı alınması suretiyle bu suçun işlenmesi halinde cezada artırım gidilmektedir.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası (TCK 134)

Maddenin 2. Fıkrasında ses ve görüntü kayda almak suretiyle işlenen suçta, bu görüntü ve ses kayıtlarının ifşa edilmesi hali düzenlenmiştir. İfşa demek bu görüntü ve ses kayıtlarının 3. Kişilerce paylaşılması demektir. Bu paylaşımın basın ve yayın yoluyla yapılması halinde de, fail ifşa suçundan cezalandırılmaktadır.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu ve Cezası (TCK 134)

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabi suçlardandır. Ayrıca bu suç hakkında uzlaşma hükümleri de uygulanmaktadır. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu sonucu itibariyle manevi tazminata sebebiyet vermektedir.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.