• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

İnşaat Sözleşmeleri

İnşaat Sözleşmeleri

Kentsel dönüşüm planlamalarının hayata geçirilmeye başlamasıyla birlikte, imara uygun olmayan konut, arsa, bina malikleri ile inşaat şirketleri  arasında kat karşığı inşaat vb. türlerinde eser sözleşmelerinin uygulması da yaygınlaşmıştır.

Bu yaygınlaşma ile birlikte iş sahibi veya arsa malikleri ile yüklenici iş sahibi müteahhitler arasında inşaat sözleşmesine bağlı olarak, yapının tamamlanmaması, bedelin ödenmememsi, geç teslim ya da inşaatın hiç başlamaması gibi yapılan inşaat sözleşmesine aykırı hallerin bulunması durumlarında taraflar arasında çeşitili uyuşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir. İnşaat hukuku özel hukuk ve kamu idare hukukunun birlikte düzenlendiği karma bir yapıya sahiptir.


İnşaat sözleşmesi taraflara  karşılıklı borçlar ve yükümlülükler getirmektedir. İnşaat sözleşmesi aynı zamanda bir eser sözleşmesi olduğu için borçlanılan unsur yapı eserinin meydana getirilmesi ve teslimidir. Buna karşılık iş sahibinin de hizmet bedelini ödeme borcu bulunmaktadır. İnşaat sözleşmesi, temel unsurlarını mutlaka barındırmakla birlikte yapılacak inşanın türüne göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu bakımdan inşaat  sözleşmeleri  ;

-Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi,

-Kamu İhalesi İnşaat Sözleşmeri,

-Hasılat Paylaşım Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri,

-Ücret Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri olarak belirlenebilir.

Uygulamada en çok karşılaşılan sözleşmelerden olan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi; boş bir arsa üzerinde inşa edilecek yapıdaki bağımsız bölümler ve katların karşılığı belirlen oran veya ücret üzerinden paylaştırılması amacıyla kurulmaktadır. Gelir paylaşımı şeklinde oluşturulan inşaat sözleşmelerinde inşa edilecek olan ofis, büro, dükkan vb. bağımsız bölümün üçüncü kişilere satışı ile elde edilecek kazancın sözleşme tarafları arasında paylaşılması şeklinde kurulan bir sözleşe türüdür. Hasılat paylaşımına bağlı sözleşmelerde inşa edilen yapı gelirinin paylaşılması söz konusudur.


Ücret karşılığı inşaat sözleşmelerinde ise, baştan belirlenen veya yapı inşası sonunda metrekare birim hesaplaması üzerinden tespit edilen ücret oranında ödemenin yapılarak yapının inşa edilmesi üzerinde anlaşılmasıdır. Kamu ihalesi yoluyla inşa edilen inşaat sözleşmelerinde ise devlet kurumlarının ihtiyaç duyduğu bina, depo, yol, viyadük vb. gibi inşaların kamu ihalesi yoluyla ihaleyi alan inşaat şirketine veya müteahhide yaptırılmaktadır.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.