• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

Faydalı Model Belgesi Nedir

Faydalı Model Belgesi Nedir

Faydalı model belgesi,  küresel boyutta yenilik içeren ve sanayi alanında yenilik getiren buluşlar için kulllanılan bir sınai hak terimidir. Faydalı model buluşu gerçekleştiren kişi ve kişilere veya kurumlara; bu buluşlarını Faydalı Model Belgesi temin ederek, faydalı modelle ilgili belirli bir süreliğine üretim ve pazarlama alanında hak tanımakta ve 10 yıllık koruma sağlamaktadır.

Genel hatlarıyla bir buluşun faydalı model sayılabilmesi için;

Yenilikçi olması,

Sanayi alanında kulllanılabilir nitelik taşıması,

Araştırma raporunun geçerli bulunması yeterlidir.


Faydalı model belgesi, patent belgesine benzese de aslında aralarında ciddi anlamda koruma farkları mevcuttur. Patent belgesinin koruma alanı daha geniş olmakla birlikte, koruma süresi 20 yıl olarak düzenlemiştir. Oysa ki faydalı model belgesinin temini sonrasında koruma süresi 10 yıllık bir süreye bağlanmıştır. Koruma alanları açısından; faydalı model belgesi sadece sanayi alanındaki buluşlar üzerinde 10 yıllık süreliğine koruma sağlarken, patent belgesi 20 yıllık süre aralığında; sanayi alanındaki yenilikçi buluşlar, eczacılık ile ilgili maddeler, biyoteknolojik buluşlar, kimyasal ve biyolojik maddeler, buluş basamağı kriterleri gibi kritelerin sağlanması ile ortaya çıkan buluşlar üzerinde koruma sağlamaktadır.

Faydalı model belgesi talebinin  değerlendirilmesi aşamasında, inceleme işlemine ayrıca yer verilmemektedir. O nedenle de faydalı model belgesinin alınması, patent belgesi alıma göre daha kısa sürede ve daha az maliyetle sonuçlanmaktadır.


Sanayi alanında yenilikçi bir buluş gerçekleştiren taraf, TÜRKPATENT kurumunun belirlediği başvuru formunu doldurarak ve başvuru ücretini yatırarak  başvurusunu tamamlayacaktır. Sonrasında TÜRKPATENT Kurumunun uzmanlar tarafından faydalı modelin incelemesi yapılacaktır. Eğer bu aşamada bir eksiklik tespit edilirse, başvuru yapan tarafa bu eksiklikleri gidermesi için 2 aylık süre tanınmaktadır. Sonrasında oluşturulan araştırma raporu ile modelin, faydalı model olarak tescil edilebilirlik durumu hakkında tespit yapılmaktadır. Bu aşamanın da tamamlanmasından ortalama 1 yıl sonrasında “Erken Yayın Talep” formu ile başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru incelemesi sonrası süreçte, başvuru tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla 10 yıllık koruma sağlanmaktadır.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.