• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

İşyerinde, Covid-19 Bulaşı İş Kazası Mıdır

İşyerinde, Covid-19 Bulaşı İş Kazası Mıdır

 

4857 sayılı Kanun ile aralarında iş ilişkisi kurulan işveren ve işçinin bu ilişki gereği sorumlulukları doğmaktadır. Bu bağlamda işçinin bağlılık ve sadakat borcu karşısında, işverenin işçiyi gözetme ve koruma borcu bulunmaktadır. 4857 sayılı Kanun sonucu işveren; gözetme ve koruma borcu gereği iş yerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması adına gerekli her türlü önlemi almak zorundadır. Lakin aksi halde işçinin iş gördüğü sırada bir kazaya uğraması sonucunda iş kazası sayılacak ve işveren borcunu yerine getirmediği için sorumluluğu söz konusu olacaktır. Bu bağlamda Covid-19 salgını sonucunda işverenin işçiyi gözetme ve koruma borcu önem kazanmaktadır. Lakin Covid-19 salgının sonucu işçinin hastalanmasının da iş kazası sayılması mümkündür. Bu bağlamda: İşveren iş yerinde gerekli tedbirleri almamış ve sonucunda işçi iş yerinde çalışması sırasında Covid-19 kaptıysa bu durum iş kazası olarak nitelendirilebilecektir.

 


 

Yukarıda anılanlar doğrultusunda; 4857 sayılı Kanun gereği işverenin işçiyi koruma ve gözetme borcu bulunmaktadır. Bu borcun gereği olarak iş yerinde iş sağlığı ve güvenliğin sağlanması adına gerekli her türlü önlemi almakla sorumludur. Bu bağlamda iş yerinde covid-19 salgınına yönelik tedbirleri de almakla yükümlüdür. Lakin Covid-19 salgınına karşı hastalıktan korunmak adına gerekli önlemler alınmaz ise ve karşılığında işçi iş yerinde Covid-19 salgını kaparsa; 4857 sayılı Kanun doğrultusunda iş kazası sayılacaktır. Ve neticesinde işverenin sorumluluğu gündeme gelecektir.

 

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.