• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

Evden Uzaklaştırma Kararı

Evden Uzaklaştırma Kararı

Boşanma aşamasında olan eşlerden biri aleyhine koruma tedbiri uygulanmasına Mahkeme tarafından karar verilebilir. Koruma tedbirleri boşanma davasından önce veya boşanma davası sırasında talep edilebilir. Bu bağlamda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile 4721 sayılı Türk Medeni Kanun doğrultusunda; boşanma aşamasında olan eşlerden biri aleyhine koruma tedbiri niteliğinde düzenlenmiş olan evden uzaklaştırma kararı aldırılabilir. Boşanma davalarında evden uzaklaştırma kararı; aile içi şiddetin olduğu hallerde, aile bireylerinden birinin adına koruma tedbir edilen kişi tarafından fiziksel, ekonomik veya psikolojik olarak zarara uğratılması veya uğrama riskine karşı talep edilebilir.


Boşanma Davalarında Evden uzaklaştırma talebi; aynı çatı altında yaşayan eşler arasında talep edilebilir. Ancak aynı evde yaşama koşulu boşanma davası sırasında evden uzaklaştırma kararı alınması için bir zorunluluk değildir. Lakin boşanma veya ayrılık sürecinde olan eşler aynı konutta yaşamasalar dahi eşlerden biri aleyhine evden uzaklaştırma kararı aldırılabilir. Lakin boşanma veya ayrılık sürecindeki evden uzaklaştırma kararı korunmaya ihtiyacı olan tarafı diğer tarafa karşı korumaktır. Bu bağlamda aile içi şiddetin varlığı veya fiziksel, ekonomik veya psikolojik zararın varlığı veya doğma riski yeterli görülmektedir. Evden uzaklaştırma kararı belli bir süre için verilmekle beraber gereken hallerde Mahkeme tarafından süresi uzatılabilir.


Mahkeme tarafından evden uzaklaştırma kararı verilmesi üzerine, aleyhine karar verilen kişi karar verildiği süre boyunca uzak durmak zorundadır. Aksi halde kolluk kuvvetlerince zorla uzaklaştırılacaktır.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.