• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

İcra Hukukunda Süreler ve Hesaplanması

İcra Hukukunda Süreler ve Hesaplanması

İcra hukukundaki işlerin yapılabilmesi için İcra ve İflas Kanunu’nda birtakım süreler öngörülmüştür. Örneğin; ödeme yapma süresi, dava açma süresi, itiraz süresi, satış ve haciz isteme süresi vs. Tüm bu iş ve işlemlerin yürütülmesinde bir takım süreler mevcut olmak ile, yasal süreler dahilinde yerine getirilmeyen işlemler bakımından hak kaybı oluşması muhtemeldir.

Sürelerin bir çoğu alacaklı ve borçlu taraflar için belirlenen süreler iken; diğer süreler de cebri icra organları için belirlenen sürelerdir.


Sürelerin Hesaplanması

-Ay veya yıl olarak belirtilen süreler, ayın veya yılın kaçıncı günü işlemeye başlamış ise, biteceği ay veya yılın aynı gününde biter. Örneğin 15 Aralık 2020 tarihinde işlemeye başlayan 1 yıllık süre 15 Aralık 2021 mesai bitimi saatinde biter.

-Gün olarak hesaplanan sürelerde, ilk gün hesaba katılmaz. Örneğin 10 Nisan Cuma günü tarafınıza ulaşan bir ödeme emrinde yedi günlük itiraz süresi 11 Nisan Cumartesi günü işlemeye başlar ve itiraz süresi 17 Nisan Cuma günü biter.

– Ay veya yıl olarak belirtilen bir süre, ay sonuna doğru işlemeye başlar ve biteceği ayın sonunda öyle bir gün yok ise, o ayın son gününde biter.


-Sürelerin içerisinde kalan resmi tatil günleri süreye dahildir.

-Sürelerin hesaplanmasında, sürenin başlamasına rastlayan tatil günleri de hesaba katılır. Örneğin cumartesi elinize ulaşan bir ödeme emrinde itiraz süresinin ilk günü pazar günüdür. İtiraz süresi pazar günü işlemeye başlar.

-Sürenin son günü resmi tatile denk geliyor ise süre, tatili takip eden ilk iş gününün mesai bitiş saatinde son bulur.

-İcra daireleri ve icra mahkemelerinde adli tatil hükümleri uygulanmaz.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.