• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

Düğün Takıları Kime Aittir

Düğün Takıları Kime Aittir

4721 sayılı Kanun ile düğün takılarının kime ait olacağı yönünden açık bir düzenleme yapılmamıştır. Bu zamana kadar ilgili Kanunun 220.maddesinden yola çıkılarak, düğünde takılan takıların kadının kişisel malı olduğu ve bu sebeple kadına ait olacağı benimsenmiştir. Ancak 2020 yılı emsal karar niteliğindeki Yargıtay İçtihatları doğrultusunda düğün takılarının kime ait olacağı hususunda erkeğe takılan takıların erkeğe ait olacağı, kadına takılan takıların ise kadına ait olacağı kabul edilmiştir. Ancak erkeğe takılan takılar bakımından ayrıca bir ayrım da yapılmıştır. Açıklamak gerekirse:

bursa avukat, bursa boşanma avukatı, bursa osmangazi boşanma avukatı, bursa avukatlık ofisibursa boşanma avukatı

1)Kadına Takılan Takılar; Kadına takılan ve ekonomik değeri bulunan her türlü ziynet eşyası kadına aittir.

2)Erkeğe Takılan Takılar; Erkeğe takılan ve ekonomik değeri bulunan ziynet eşyaları bakımından bir ayrım yapılmaktadır. Buna göre; erkeğe takılan ziynet eşyası, kadına özgü ise erkeğe takılsa bile kadına ait olacağı benimsenmiştir. Yani örneğin bilezik, kolye gibi ziynet eşyaları erkeğe takılmış olsa dahi kadına ait sayılmaktadır. Bunun dışında erkeğe takılan ziynet eşyaları kadına özgü değilse erkeğe ait olacaktır. Burada önemli olan husus erkeğe takılan takının 'kadına özgü' nitelikte olup olmadığının belirlenmesidir. Eğer kadına özgü nitelikte ise kadına ait olmakla birlikte, eğer kadına özgü olmayıp çeyrek altın, gram altın gibi ziynet eşyaları erkeğe takılmış ise erkeğe ait olacaktır.

bursa avukat, bursa boşanma avukatı, bursa osmangazi boşanma avukatı, bursa avukatlık ofisibursa boşanma avukatı

3)Tarafların Aralarında Anlaşma Yapması; Eşler aralarında düğünde takılan takıların kime ait olacağını kararlaştırabilir ve bu konuda aralarında bir anlaşma yapabilirler. Eğer eşler arasında ziynet eşyalarının paylaşımı konusunda bir anlaşma yapılmışsa öncelikli olan anlaşmanın uygulanmasıdır. Bu bağlamda önce eşler arasında ziynet eşyalarının paylaşımı hususunda anlaşma olup olmadığına bakılmalı, eğer taraflar arasında anlaşma yoksa Yargıtay İçtihatları doğrultusunda ziynet eşyalarının kime ait olacağı belirlenmelidir.

Yukarıda anlatılanlar doğrultusunda; düğünde takılan ziynet eşyalarının kime ait olduğu belirlenirken; öncelikle takılan ziynet eşyasının kadına özgü nitelikte olup olmadığı belirlenmelidir. Lakin kadına özgü nitelikte bir ziynet eşyası söz konusu ise erkeğe takılsa dahi kadına ait olacağı kabul edilmiştir.

bursa avukat, bursa boşanma avukatı, bursa osmangazi boşanma avukatı, bursa avukatlık ofisibursa boşanma avukatı

Ancak burada şöyle bir ayrım da yapılması gerekmektedir; Eğer düğünde takılan takılar; gelin veya damadın üzerine takılmadan bir kese veya sandık içerisinde toplanıyorsa, altınların paylaşımının çiftler arasında yarı yarıya yapılacağı kabul edilmektedir.

Bununla birlikte düğünde nakit para takılmışsa hangi tarafa aittir? Düğünde gelin veya damada nakit para takılmışsa; geline takılan para geline ait kabul edilmiş, damada takılan nakit para damada ait olduğu kabul edilmiştir. Ancak düğün sırasında nakit para, gelin veya damada takılmaksızın bir kese veya sandık içerisinden çıkmış ise; para kadına özgü nitelikte olmadığı gerekçesi ile taraflar arasında yarı yarıya paylaştırılacaktır.

bursa avukat, bursa boşanma avukatı, bursa osmangazi boşanma avukatı, bursa avukatlık ofisibursa boşanma avukatı

Görüldüğü üzere düğünde takılan takıların kime ait olduğu belirlenirken; takılan takının cinsi, niteliği, takının eşlerden hangisine takıldığı dahi önem arz etmektedir.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.