+95321366754

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/sunerinhukuk
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
 • https://www.twitter.com/@Sunerinhukuk
 • https://www.instagram.com/sunerinhukuk
  • Sünerin Hukuk & Danışmanlık Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42
  • Av. Vedat Can SÜNERİN

Türk Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Türk Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Hukuk sistemimize göre; Türk vatandaşlığı iki halde kazanılabilir. Bu bağlamda Türk vatandaşlığı, doğumla veya sonradan kazanılabilir.

Türk vatandaşlığının doğumla kazanılması iki halde mümkün olmaktadır;

-Soybağı yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılması; Türk vatandaşı anne veya babadan hukuken geçerli bir evlilik birliği içinde veya evlilik birliği dışında doğan çocuk Türk vatandaşıdır. Bu bağlamda çocuğun Türkiye içinde veya dışında doğmuş olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

-Doğum yeri ile Türk vatandaşlığının kazanılması; Türkiye'de doğmuş olma şartı ile, yabancı anne veya babasından doğumla herhangi bir ülkenin vatandaşlığını kazanamayan çocuk ile anne ve babası tespit edilemeyen bulunmuş çocuk, doğumdan itibaren Türk vatandaşıdır.

Türk Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Türk vatandaşlığının sonradan kazanılması;

-Yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığının kazanılması; Türkiye'de kesintisiz beş yıl ikamet etme koşulu ile ve neticesinde Türkiye'ye yerleşmeye karar veren her yabancı; Türkçe konuşabildiği, sağlıklı olduğu, geliri olduğu veya bir mesleğe sahip ise Türk vatandaşlığını yetkili makam kararı ile kazanabilir. Ancak bununla birlikte Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancınınTürk Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından herhangi bir aykırılık olmaması gerekmektedir. Yabancı, anılan bu koşulları sağladığı takdirde Türk vatandaşlığının kazanılması için yetkili makama başvurabilir.

-Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması; bir yabancı Türkiye' de sanayi veya teknoloji alanında bir iş kurmuşsa veya Türkiye adına herhangi bir hizmette bulunan veya bulunabilecek olan bir yabancı ve ilgili bakanlıkça hakkında vatandaşlık karar verilmesi istenen kişiler istisnai olarak Türk vatandaşlığını kazanabilirler.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.