• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

Covid-19 Tedbirlerine Uyulmamasının Cezası

Covid-19 Tedbirlerine Uyulmamasının Cezası

2020 yılının ocak ayında varlığından haberdar olduğumuz ve küresel bir salgın haline gelen Covid-19 virüsü nedeniyle pek çok insan hayatını kaybetmiş bulunmaktadır. Virüsun insan sağlığı üzerinde hasar bırakma oranının çok yüksek olması, ölümlere varan boyutta bir etkisinin olması nedeniyle devletler salgın önleme amacıyla çeşitli yöntemler denemektedirler.  Bu kapsamda ülkemizde zaman zaman toplu karantina önlemi uygulanmakta iken sürekli olarak maske kullanımı ise zorunlu hale getirilmiş bulunmaktadır. Bu tedbirler salgının önlenmesi amacını taşımakla birlikte, devletin kamu sağlığını güvence altına alma yükümlülüğünün de sonuçlarındandır.  Küresel boyutta bir salgının mevcudiyeti nedeniyle alınan tedbir kararlarının asıl işlevselliği alınan tedbir ve tavsiye kararlarına  istikrarlı olarak uyarak sağlanabilecektir.


Dünya üzerinde çeşitli sebeplerle zaman zaman yaşanabilen salgın boyutundaki bulaşıcı hastalıklara karşı ülkemiz mevzuatlarında da düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun  “Kamu Sağlığına Karşı İşlenen Suçlar” başlıklı 195. Maddesi kapsamında hapis cezasına varan boyutlarda , Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282. Maddesinde belitilen para cezaları şeklinde ve yine Kabahatler Kanunun Emre aykırı davranış başlıklı düzenlemeleri kapsamında tedbirlerin uygulanmasını teşvik edici olarak ve kurallara uyulmaması halinden caydırıcı olması kapsamında hapis cezasına varan boyutlarda düzenlemelerin yapılması yoluna gidilmiştir.

Karantina şartlarına uymak bulaşıcı hastalığın önlenmesi ve engellenmesi açısından, toplumsal sağlığı ilgilendiren bir konu olduğu için;

-İç İşleri Bakanlığı tarafından Covid-19 konulu Ek genelge ile risk yönetme tedbirleri doğrultusunda maske kullanılmaması halinde 900 TL idari para cezası uygulacağı,

-Düğün, nişan, sünnet vb organizasyonlarda; maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı davranışların tespit edilmesi halinde ilk ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, üçüncü ihlalde 1 gün faaliyet durdurma, dördüncü ihlalin gerçekleşmesi halinde üç gün süreyle faaliyet durdurma cezası uygulanacağı,

-Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın  durumuna göre Kanunun ilgili maddelerince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı  belirtilmiştir.


Alınan tüm tedbirler bulaş riski yüksek olan hastalıkların toplumda yayılmasını engellemek ve toplumsal bilinç oluşturmak adına önem taşımaktadır. Covid-19 salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve salgının yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan tedbirleri dikkatle uyulması grekmektedir.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.