• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Vedat Can Sünerin
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905398192442
  • https://www.twitter.com/@Vdtcnsnrn
  • https://www.instagram.com/avvtcnsnrnn
    • Sünerin Hukuk & Danışmanlık
    • Av. Vedat Can SÜNERİN

Adres: Panayır Mah. İstanbul Cd. No:387 Biçen Plaza Kat:4 No:24 Osmangazi-BURSA

İletişim: 0224 503 65 76 - 0539 819 24 42

İnternetten Haber Kaldırma / Erişimin Engellenmesi

İnternetten Haber Kaldırma / Erişimin Engellenmesi

İnternet dünyasının hızla önem kazanmasıyla birlikte internet haberciliği de bir okadar önem kazanmıştır. Bu bağlamda internet dünyasının önem kazanmasıyla birlikte bir haber internet üzerinden paylaşılarak, çok kısa sürede yayılmaktadır. Neticesinde çıkan haberin içeriğinin yanlış, yanıltıcı veya kişilik hakkına saldırı niteliğinde olsa dahi bu yayılmanın önüne geçmek mümkün değildir. İnternet Hukuku, internet dünyasının yaygınlaşmasınna bağlı olarak hayatımıza girmiş ve internet üzerinde çıkan hukuki sorunların çözüme kavuşmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda çıkan hukuki sorunlarında İnternet Hukuku kapsamında çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

 


5661 sayılı Kanun doğrultusunda; bir haber yanlış, yanıltıcı veya karalayıcı nitelikteyse kısacası Anayasa'da düzenlenmiş olan Kişilik Hakkını zedeleyeci nitelikte bir haber ise, habere karşı hukuki süreci başlatmak gerekmektedir. Mahkeme tarafından verilecek karar sonucunda ilgili Kanun gereği; kişilik hakkını zedeleyen haberi kaldırmak ve o habere ilişkin bütün içerikleri sildirmek ve aynı zamanda erişimi engelletmek mümkündür. Ancak internetten haber kaldırmak veya sildirmek tek başına yeterli olmamaktadır. Lakin silinen bir çok haber, web sitesi üzerinden silinmesine rağmen arama motorlarında çıkmaktadır. Bu sebeple haberin arama motorlarından silinmesi içinde ayrıca talepte bulunulmalıdır.

 


 

Bununla birlikte bir haber yanlış veya yanıltıcı nitelikte olmasa dahi sildirilmesi yönünde bir karar almak mümkün olabilmektedir.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.